Porady matki

Wpisy

 • czwartek, 07 sierpnia 2014
  • Perspektywa

   Kiedy opowiadałam Ci o mapie, o szukaniu własnej drogi do szczęścia, o nieopieraniu poczucia własnej wartości na opiniach poszczególnych osób, między wierszami próbowałam powiedzieć jeszcze jedno – że każdy z nas patrzy na świat z innej perspektywy. Kiedy poprosisz dwie osoby o opisanie tej samej fotografii, usłyszysz dwa, różne, opisy. Ktoś zwróci uwagę na szczegóły z tła, ktoś inny skupi się na emocjach ludzi obecnych na zdjęciach. Ty zwrócisz uwagę na jeszcze coś innego.

   To być może najważniejsza lekcja, przynajmniej do tej pory. Pamiętaj o tym, że świat każdego człowieka jest inny. W szczególności ten wewnętrzny świat. Każdy z nas patrzy z innej perspektywy, inaczej ustawia ostrość i nieco w innym kierunku ustawia swój, własny obiektyw. Nie oceniaj, nie krytykuj, pozwól innym żyć po swojemu. Oczywiście, pod warunkiem, że nikogo swoim zachowaniem nie krzywdzą. To bardzo, bardzo trudne. Chociaż z pozoru wydaje się, że jest zupełnie inaczej. Bardzo łatwo wpaść w pułapkę „to moja prawda jest tą jedyną”. Jeszcze trudniej z niej wyjść.

   Wiem, że każdy ma w swoim życiu taki okres, w którym jest przekonany o słuszności własnych przekonania, o tym, że wszyscy, którzy uważają inaczej, się mylą. Popełniają kardynalny, niewybaczalny błąd. Wiem. Jednak to powinno minąć. Po jakimś czasie powinno do nas dotrzeć, że to nie oni popełnili błąd, ale my. Powinno, ale do wielu osób to nigdy nie dociera.

   Popatrz, jak reagują polscy katolicy, to znaczy, ci którzy tak o sobie mówią, na ateistów. Popatrz na miłośników potraw mięsnych, którzy oceniają, w sposób jednoznaczny, tych, którzy wyeliminowali ze swojej diety produkty odzwierzęce. Proszę, nie popełniaj ich błędów.

    

   Wpis dzięki inspiracji poszukiwaczy prawdy

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Perspektywa”
   Tagi:
   Autor(ka):
   ravaume
   Czas publikacji:
   czwartek, 07 sierpnia 2014 07:24